Jak si postavit balíček

Pokémon karty - jak začít hrát.

Díky velkému počtu Pokémonů a jejich vzájemnému kombinování máš širokou škálu možností při vytváření strategie fungování balíčku. Až se s Pokémon kartami více seznámíš, tak jistě nalezneš zálibu v sestavování nových balíčků. Předtím než začneš se stavbou balíčku, tak je důležité si uvědomit, že každý balíček musí obsahovat přesně 60 karet. V balíčku musíš mít alespoň jednoho základního Pokémona a balíček nesmí obsahovat více než čtyři kopie stejné karty, kromě základních energií. Balíček se sestavuje ze tří typů karet: Pokémoni, Trenéři a Energie.

 An Introduction to Deckbuilding: Learn How to Build a Pokémon TCG Deck


Jak začít stavět balíček ?

Jedna z nejdůležitějších věcí při sestavování balíčku je, aby tě hraní s balíčkem bavilo. Určitě se setkáš s tím, že se ti do ruky dostane balíček, který je hodně silný, ale nebude tě to s ním bavit. Můžeš začít třeba tím, že si zvolíš svůj oblíbený typ Pokémonů. Pak si najdeš pár Pokémonů, kteří jsou pro tebe zajímavý a k nim si najdeš karty, které budou rozvíjet nebo podporovat jejich schopnosti.

Důležité je nezapomenout na jednoduchost a vyváženost balíčku. Nenech se unést tím, že by balíček měl obsahovat co nejvíce silných Pokémonů. Místo toho se zaměř na jeden typ Pokémona, jako jsou například ohniví, vodní, travní nebo elektrický. Zjednoduší ti to stavění balíčku, a taky se ti sním bude lépe hrát.


Kromě samotných Pokémonů nezapomeň na další důležitou součást balíčku - trenérské karty. Trenérské karty ti umožní využívat další schopnosti a strategie, které mohou být klíčové při dosažení vítězství. Zahrň do svého balíčku trenérské karty, které podporují tvoji strategii a umožní ti lépe ovládat průběh hry.

Nakonec je třeba do balíček doplnit Energie, které by měly být takové, jaké potřebují tvoji Pokémoni pro své útoky. V balíčku je vhodné mít 15 až 20 Energií. Důležité je, aby jsi si svůj balíček pořádně otestoval a provedl vhodné úpravy, aby fungoval.

 chaotit_pokemon_clanek_typy_pokemonu


Jaké karty se mohou použít pro turnajový balíček (pro rok 2023)?

Každý rok dochází k rotaci vybraných karet, které opouští formát Standard a pak je možné je hrát pouze ve formátu Expanded. Pro turnajové hraní ve formátu Standard se udržují vždy karty, které vyšly během posledních 2 let. Momentálně to jsou karty, které jsou označeny písmeny E, F, G, + nové expanze, které letos ještě vyjdou. Odchází všechny karty, které mají symbol ,,D". Toto písmeno najdeš dole v levém rohu, hned vedle obrázku označující edici.

SWSH1_EN_200-D SWSH1_EN_200-D_

Pokud máš starší verzi Pokémon karty, která nemá odpovídající symbol, lze jí stále použít, pokud je karta stále legální pro hraní. Například karta Professor's Research, která vyšla v několika edicích a tak se symbol aktualizuje na ten poslední. Proto do balíčku nemusíš shánět poslední verzi karty, ale stačí ta co máš.

SWSH9_EN_147SV01_EN_190SWSHP_EN_SWSH178


Výběr Pokémonů do balíčku.

Stavbu balíčku začneš tím, že si vybereš typ a pak si zvolíš Pokémony. Důležité je vzít v úvahu životy (HP), poškození způsobené útoky za každou připojenou energii, vedlejší účinky těchto útoků a snadnost, se kterou lze daného Pokémona dostat do hry.
V balíčku je důležité mít Pokémony s útoky nebo schopnostmi, které se navzájem doplňují. Boltund V je skvělým partnerem pro Pikachu & Zekrom-GX, protože útok Electrify (Prohledej svůj balíček a až 2 karty Lightning/elektrické energie připoj k tvým Pokémonům na lavičce tak, jak si přeješ. Pak si zamíchej svůj balíček.) dokáže dostat na Pikachu & Zekrom-GX a ostatní tvé Pokémony energie pro jejich útoky.

Pikachu & Zekrom-GX lze také využít pro nabití tvých Pokémonů útokem Full Blitz (Prohledej svůj balíček a až 3 karty Lightning/elektrické energie připoj na jednoho tvého Pokémona. Pak si zamíchej svůj balíček.) Boltund V útok Bolt Storm je v tomto balíčku velice dobrý, protože se jeho poškození zvyšuje za každou Lightning/elektrickou energii, kterou máš na svých Pokémonech. (Tento útok způsobuje o 30 bodů více zranění za každou připojenou Lightning/elektrickou energii na všech tvých Pokémonech.)

Tapu Koko Prism Star rovněž hraje důležitou roli díky své schopnosti Dance of the Ancients, která podporuje jak Pikachu & Zekrom-GX, tak Boltund V. (Jednou během svého tahu (před útokem), pokud je tento Pokémon na tvé lavičce, můžeš vybrat 2 z tvých Pokémonů na lavičce a každému připojit Lightning/elektrickou energii z tvého odkládacího balíčku. Pokud tak učiníš, zahoď všechny karty z tohoto Pokémona a přesuň ho do Ztracené zóny.)

SWSH2_EN_67SM9_EN_33SM9_EN_51


Doplnění balíčku o karty pro vyhledávání a přidávání karet do ruky.

Většina balíčků obsahuje přibližně 12–16 Pokémonů, z nichž asi polovina plní úlohu útočníka. Při výběru Pokémonů do balíčku by jsi měl dát přednost těm, které lze vyhledat pomocí stejných trenérských karet jako tvé hlavní Pokémoni. Tito Pokémoni by měly dobře spolupracovat a pomohou ušetřit místo v balíčku tím, že nepotřebují další sady podpůrných trenérských karet. Pokud si nebudeš moct při zápasu vyhledat svého Pokémona, tak se ti může stát, že bude pro tebe nedostupný, když ho budeš nejvíce potřebovat.

Pro zvýšení šance, že se ke klíčovým kartám včas dostanete, by měly všechny balíčky obsahovat Supporter karty, které ti umožní si z balíčku vzít další karty. Kromě pouhého dobírání karty do ruky na začátku tahu, je ve hře důležité mít možnost si najít karty pomocí dalších strategií.


Dokončení balíčku.

Zbývající místo v balíčku by mělo být použito pro Trenérské karty, které podporují tvojí strategii nebo narušují strategii soupeře. Snažit se plnit obě tyto role obvykle znamená nedostatečný úspěch v obou.

Tato část balíčku se mezi hráči hodně liší, protože je často odrazem osobního vkusu. Například někteří hráči mohou mít v balíčku kartu stadionu Chaotic Swell (Vždy, když kterýkoli hráč zahraje kartu stadium z ruky, zahoďte tuto kartu a i tu zahranou kartu stadionu. Nová karta stadionu nemá žádný efekt.), aby narušili strategii soupeře, zatímco jiní mohou dávat přednost kartě stadionu Viridian Forest (Jednou během svého tahu může každý hráč zahodit kartu z ruky. Pokud tak učiní, tak si hráč může ve svém balíček najít základní energii, ukáže ji a vloží si ji do své ruky. Poté si pak hráč zamíchá svůj balíček.), která jim zajistí přístup k energiím potřebným pro útok.

SM12_EN_187SM9_EN_156


Postavený balíček nejen pro začínající hráče.

Nejen začínající hráči se nechají zlákat nákupem krabice s předpřipraveným balíčkem, které vychází s každou novou sadou. Je hned několik možností.


Pokémon - Build & Battle Stadium

>> nabídka na www.chaotit.cz

Pokémon - Build & Battle Stadium obsahuje dva balíčky po 40 kartách včetně 4 boosterů. Box dále obsahuje další 3 boostery (obsahuje tedy celkem 11 boosterů), 121 karet energií, 6 kostek, 1 turnajově povolenou kostku pro hod mincí a 2 žetony kondice. Pěknou sběratelskou krabici pak lze použít pro uložení všeho co jsi rozbalil.


Pokémon - Battle Deck

>> nabídka na www.chaotit.cz

Pokémon - Battle Deck obsahuje 1 nebo 2 připravené balíček (60 karet) k okamžitému hraní a další doplňky, které jsou podle produktu různé a lze je dohledat v popisu produktu. Box je označen složitosti balíčku (level 1-3) a proto některé mohou být pro začátečníky těžké.


Pokémon - Elite Trainer Box 

>> nabídka na www.chaotit.cz

Pokémon - Elite Trainer Box obsahuje 9 boosterů, 65 obalů na karty, 45 karet energií, 6 kostek, 1 turnajově povolenou kostku pro hod mincí, 2 žetony kondice a sběratelskou krabici pro uložení všeho co jsi rozbalil.
Pro sestavení balíčku z tohoto boxu budeš potřebovat další karty z tvojí sbírky nebo několik dalších boosterů, protože z obsahu 1 Pokémon - Elite Trainer Box nelze postavit balíček.


Pokémon - Trainers Toolkit

>> nabídka na www.chaotit.cz

Pokémon - Trainers Toolkit obsahuje více než 50 užitečných karet pro vylepšení tvého balíčků, včetně desítek karet trenérů a Pokémony Arceus V a Arceus VSTAR, více než 100 základních karet energií, 4 Pokémon boostery, 65 obalů na karty, 6 kostek, 1 turnajově povolenou kostku pro hod mincí, 2 žetony kondice, 1 VSTAR označovač a sběratelskou krabici pro uložení všeho co jsi rozbalil.


Pokémon - Boostery

>> nabídka na www.chaotit.cz

Když se seznámíš s základními pravidly a principy hry, můžeš se pustit do sbírání karet z boosterů. Boostery jsou balíčky, které obsahují 11 karet, kde najdete 4 obyčejné karty (common), 3 neobvyklé (uncommon), 3 foil karty (1 bude rare nebo vzácnější), 1 základní energie a 1 kód do Pokémon TCG Online. Nové Pokémon edice vycházejí čtyřikrát do roka a každý booster je obsahově unikátní. Zakoupení několika boosterů ti pomůže vylepšit tvůj počáteční balíček, a nebo si vytvořit zcela nový.

Pokémon - Kusové karty

>> nabídka na www.chaotit.cz

Pokud ti zásoba vlastních Pokémon karet už nestačí a nechce se ti kupovat další boostery, tak možnost jak si vylepšit svůj balíček je sehnat si konkrétní karty. Hodně ti k tomu pomůže databáze Pokémon karet od POKEMON.COM. Tam si můžeš prohlédnout všechny karty, nebo si nastavením filtrů najít ty co by se ti do balíčku hodily. Při výměně nebo nákupu karet je třeba si dát pozor na falešné karty.

Kostky a žetony

>> nabídka na www.chaotit.cz

K hraní jsou důležité kostky, ale není třeba kupovat nové. Nejlepší kostky jsou 6-ti a 12-ti stěnné, které můžeš najít doma z jiných her. Případně pokud žádné nemáš, tak kostky jsou součástí produktů Pokemon Build and Battle Stadium a Pokémon Elite Trainer Box nebo jdou koupit samostatně.

Žetony se používají na speciální kondice do kterých se tvůj Pokémon může dostat, ale tyto stavy lze zobrazit i jinak než žetonem, a tak nejsou pro začátek úplně potřeba. Žetony jsou součástí určitých Pokémon produktů, jako jsou například Pokemon Build and Battle Stadium a Pokémon Elite Trainer Box.


Obaly, krabička, podložka

>> nabídka na www.chaotit.cz

Je dobré si karty chránit, aby ti vydržely nepoškozené co nejdelší dobu používáním kvalitních obalů na karty. Ty lze koupit nebo jsou součástí Pokémon balení jako je Pokémon Elite Trainer Box.

Pro příjemnější hraní je vhodné si pořídit podložku. Budou se ti lépe karty zvedat a posouvat po stole.

Pokud zrovna nemáš možnost si zahrát s kamarádem anebo zajít do Pokémon klubu, tak si z internetu můžeš stáhnout do počítače nebo mobilu Pokémon TCG Live.

Tato hra je pro stažení zdarma. Vysvětlí ti pravidla a jak hrát. Budeš zde mít přístup k různým balíčkům. Hra je v angličtině a tak budeš mít možnost se v ní zdokonalit. Kódy, které nalezneš ve všech Pokémon TCG produktech, můžeš pak v hře načíst a tím tento produkt získáš i ve hře.

""